Drobečková navigace

Úvod > > Budova č. 2 a 3 (1.-4. tř.) > Šachový rok na ZŠ Ostrava - Petřkovice

Šachový rok na ZŠ Ostrava - PetřkoviceI v letošním školním roce jsme na podzim přivítali do našich kroužků šachu mnoho začátečníků, mezi nimi bylo nejvíce prvňáčků, ale i těch starších, kteří se chtěli seznámit s touto „královskou hrou“. Děti nejsou rozdělení podle tříd, ale podle zkušeností, jak jsou se šachy obeznámení. V tom nám pomáhají školní turnaje. V dubnu se mohli do regulárních soutěží zapojit i začátečníci. První dva turnaje začátečníků proběhly 8. a 10. dubna a ti, kterým se nejlépe dařilo se mohli zúčastnit turnaje pro mírně pokročilé 11.4. a samozřejmě ti nejlepší 24.4. turnaje pokročilých. Na základě těchto turnajů jsme nakonec vybrali deset dětí, které se účastnily největšího šachového turnaje v rapidu „Ostravský koníček“ - přebor žáků ostravských škol, který se konal 2. května 2024 v pavilonu A na ostravském výstavišti Černá louka. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol, dle pravidel FIDE, 2×15 min. a při rovnosti bodů rozhoduje o pořadí střední Buchholz atd. Právo účasti měli žáci mateřských, základních a středních škol okresu Ostrava-město, tj. měst Klimkovice, Ostrava, Šenov, Vratimov a obcí Čavisov, Dolní Lhota, Horní Lhota, Olbramice, Stará Ves nad Ondřejnicí, Václavovice, Velká Polom, Vřesina a Zbyslavice.  

     V kategorii A (1. a 2. třída) nás reprezentoval velmi úspěšně Dominik Šonka, 1.A, který se umístil na 2. místě (6 bodů – pomocné body) za vítězem MČR do 8 let Damianem Žídkem, který získal 7 bodů. Jeho spolužák Teodor Boháč rovněž z 1.A (5 bodů) se nezalekl svého prvního velkého turnaje a umístil se na krásném 10. místě. Celkem v této kategorii hrálo 69 hráčů.

     V kategorii B (3. až 5. třída) jsme měli rovněž dvě velká želízka na stupně vítězů a to bratry Maxmiliána z 4.B a Ondřeje Szolony z 3. A, kteří nakonec získali 10. a 13. místo. Max nešťastně prohrál s Hugo Walderem, který skončil na druhém místě v poslední vteřině. Jejich sestra Viktorie Szolony, 5. A získala 3. místo v kategorii dívek. 

Dále se umístili:

24. místo Jakub Laštovka, 3.A (5 bodů)
33. místo, 3. místo kategorie dívek Viktorie Szolony, 5.A (4 body)
43. místo Matyáš Smetka, 3.A (4 body)
55. místo Vojtěch Smolka, 3.A (4 body)
56. místo Radim Šerý, 3.A (4 body)
73. místo Tomáš Hahn, 4.B (3 body), 
který se na poslední chvíli učil tahat figury levou rukou, jelikož měl na pravé ruce sádru. Velmi výborný výsledek s tímto hendikepem i když jsme měli trochu strach, aby si nespletl ruku a nerozbil šachové hodiny, jsou docela drahé… ;o) V této kategorii bylo 120 hráčů. 

Celkem na Ostravském koníkovi bylo 328 mladých šachistů i kvůli tomu došlo ke zdržení a časovému posunu, což jsme očekávali. Naštěstí jsme se s rodiči a dětmi dohodli, že si objednáme místo oběda pizzu a vše jsme zvládli. 

Chtěla bych velmi poděkovat dětem, rodičům (nejen těm přítomným na turnaji) a organizátorům, kteří nám pomohli k tak výborným výsledkům. Nemohu rovněž zapomenout i na podporu šachového klubu TJ Dolní Benešov za zapůjčení šachového vybavení a velké poděkování patří i všem, kteří stojí za projektem Šachy do škol, který nám umožnil rozjet šachové kroužky na naší škole.

Pavla Kusynová, trenér 4. třídy, asistent pedagoga